Komisja Edukacji Narodowej istnieje od 14 października 1773 roku, kiedy została powołana w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy w XVIII wieku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była ona zarazem pierwszą w Polsce, jak i w całej Europie, władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Komisja Edukacji Narodowej stworzyła od podstaw system szkół średnich. Opracowano nowe programy nauczania w duchu oświecenia. Przy uniwersytetach utworzono seminaria nauczycielskie. Działacze Komisji opublikowali nowatorskie podręczniki szkolne – w sumie wydano 27 podręczników, z których część po raz pierwszy stworzyła polską terminologię naukową takich dziedzin jak fizyka, matematyka, chemia, logika, gramatyka. Zreformowano Akademię Krakowską i Wileńską. Utworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Dzięki działaniom Komisji wprowadzono do szkół historię Polski, a także przedmiotu, który dziś nazywamy wychowaniem fizycznym, a w szkołach zaczęto nauczać w języku polskim - nauka w języku łacińskim była zakazana. To jedne z najważniejszych punktów przeprowadzonej wówczas reformy oświaty.

Święto Komisji Edukacji Narodowej obchodzone jest do dziś, jest to tym samym Dzień Nauczyciela. W ZS w Białej również odbyła się uroczystość przybliżająca uczniom zagadnienia dotyczące KEN, podczas której uczniowie złożyli życzenia swym wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły. W akademii uczestniczył zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego – Pan Cz. Krzysztoń, który - w imieniu organu prowadzącego placówkę -przybył z najlepszymi życzeniami dla wszystkich, którzy kształtują młode umysły.

Część artystyczna, przedstawiona przez piątoklasistów i gimnazjalistów z klasy III, to prezentacja różnych typów uczniów: od lekkoducha po ucznia wzorowego, wesoły taniec wykonany przez oddział przedszkolny oraz utwory muzyczne z wyśpiewanymi przez chór życzeniami.

   fotogaleria