Święto szkoły w Białej

Ostatni dzień września – ciepło, słonecznie - letnia aura wczesną jesienią. To wymarzona pogoda do świętowania okrągłego jubileuszu, jaki obchodzony był w Zespole Szkół w Białej. Szkoła Podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Białej świętowała 30 września 2016 roku jubileusz 100-lecia istnienia.

Święto szkolne rozpoczęło się od mszy odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim, po której społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi i orkiestrą dętą na czele przeszła do szkoły. Przemarsz ten pięknie się prezentował; licznie przybyli muzycy z „Olek Orkiestry” poruszali serca dźwiękami muzyki, za nimi poczet sztandarowy prowadził odświętnie ubranych uczniów, nauczycieli, rodziców i pozostałych gości.

Na szkolnym boisku Dyrektor, Pani Jolanta Nieścior, powitała szanownych Gości, wyrażając jednocześnie ogromną radość z możliwości obchodzenia urodzin szkoły w tak zacnym towarzystwie. Wśród przybyłych byli między innymi: Lubelski Kurator Oświaty, Burmistrz Janowa Lubelskiego, Starosta Powiatu Janowskiego, Dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, księża wraz z Proboszczem janowskiego sanktuarium, emerytowani nauczyciele, a także przedstawiciele wielu organizacji powiązanych ze szkołą, takich jak Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna w Białej, Nadleśnictwo, Komitet Budowy Szkoły, Rada Miejska i inne.

Byli dyrektorzy szkoły przedstawili zarys najważniejszych dla niej dziejów: Pan Antoni Kulpa opowiedział o historii i okolicznościach powstania szkoły w Białej przed stu laty, a Pani Alina Ułanowska przybliżyła słuchaczom przedsięwzięcia ostatniej dekady. Później miała miejsce część artystyczna, którą przygotowali uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Wykonawcy utworów muzycznych –uczniowie: Paweł Kulpa i Piotr Wołoszyn, a także absolwenci: Aleksandra Przytuła, Szczepan Kwieciński i Dawid Myszak; wokaliści - Elżbieta Jakubiec i Julia Tylus oraz Aleksandra Przytuła i Michał Kulpa; ponadto Magdalena Wołoszyn, Aleksandra Gąsiorowska i Jacek Nowak – recytujący wiersze powstałe specjalnie na tę okoliczność; dzieci z klas 0-III tańczące polkę; a także uczniowie klasy V i VI – akrobaci – wszyscy artyści swoim talentem przyczynili się do uświetnienia tego jakże doniosłego wydarzenia. Był również czas na przemówienia, kiedy goście zabierający głos nierzadko dzielili się wspomnieniami związanymi ze szkołą w Białej. Po części oficjalnej przyszedł czas na tort i poczęstunek przygotowany dla wszystkich zgromadzonych. Atrakcje zorganizowane dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jubileuszowy dzień jest już tylko wspomnieniem – tak jak 100 lat istnienia szkoły w Białej… Ale człowiek żyje po to, by tworzyć piękne rzeczy, a taką jest niewątpliwie misja, którą pełni szkoła. Naszej Jubilatce życzymy kolejnych 100 lat!

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy dołożyli starań do przygotowania wydarzenia. Wyrażamy wdzięczność Rodzicom, strażakom z OSP w Białej, a także sponsorom: Panu Krzysztofowi Kołtysiowi - Burmistrzowi Janowa Lubelskiego, Panu Grzegorzowi Pyrzynie - Staroście Powiatu Janowskiego, Panu Henrykowi Rążewskiemu - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Janów Lubelski, Panu Łukaszowi Drewniakowi - Dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury, Panu Aleksandrowi Krzosowi - Kapelmistrzowi „Olek Orkiestry”, Panu Stanisławowi Musze - Sołtysowi Białej Pierwszej, Panu Zbigniewowi Kuźnickiemu - Sołtysowi Białej Drugiej, Panu Krzysztofowi Rządowi –zapewniającemu oprawę fotograficzną, Panu Marianowi Ciupakowi, Panu Edwardowi Dudkowi, Panu Przemysławowi Kołtysiowi - „X-Light” Fotografia i reklama, Panu Antoniemu Florczakowi - Foto-Florczak, Panu Romanowi Oleszko - sklep „Max Elektro”, Panu Marcinowi Zimakowi - Radcy Prawnemu, Pani Ewie Siedlaczek - Apteka przy ul. Piłsudskiego, Pani Joannie Dudzie - Zakład Optyczny „Joanna”, Panu Waldemarowi Dolatowi - sklep „Waldom”, Panu Łukaszowi  Pyzowi - sklep „Lewiatan”przy ul. Bialskiej, Pani Czesławie Sulowskiej - Restauracja „Hetmańska”, Panu Franciszkowi Jaroszowi - Piekarnia „Framkog”, Pani Alinie Lenart, Pani Annie Sałdan, Zakładowi Przetwórstwa Mięsa "MATTHIAS". Pomoc i ofiarność naszych dobroczyńców była bardzo cenna. Dziękujemy!

Uroczystość pełna wspomnień, spotkań ze znajomymi, zdjęć z dzieciństwa, wzruszeń, wyjątkowych momentów, kiedy niejednemu uczestnikowi zakręciła się łezka w oku. Każdy z nas przecież w jakimś stopniu tworzy historię tej szkoły.

fotogaleria