Witold Pilecki

„Witold Pilecki. Żołnierz – jeniec – bohater – człowiek” – lekcje on-line

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedną z ikon powojennego podziemia antykomunistycznego jest bez wątpienia Witold Pilecki. Znamy go głównie z powodu jego brawurowej postawy jako „ochotnika do Auschwitz”. W tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady organizował on konspirację, w końcu udało mu się stamtąd uciec. Nie zaprzestał walki o wolność Ojczyzny, która to idea przyświecała mu podczas całego jego stosunkowo krótkiego życia. Zginął z rąk władzy komunistycznej po torturach w 1948 r., osierociwszy dwoje małych dzieci. W czasie, gdy po krwawych latach okupacji Polacy mimo wszystko starali się wrócić do życia. Nigdy dość przypominania jego zasług, poznawania jego życia, czerpania z niego inspiracji…

Dlatego nasza szkoła skorzystała ze specjalnej oferty Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, tj. lekcji online dla klas VI-VIII szkoły podstawowej – „Witold Pilecki. Żołnierz – jeniec – bohater – człowiek” oraz klas III-V szkoły podstawowej pt. "Witold - to brzmi dumnie!". W czasie tych zajęć uczniowie poznali nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim i późniejszy pobyt w obozie jenieckim. Przyjrzeli się jego postaci jako człowieka – męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Zadali sobie także pytanie o to czy jego postać może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży.