Pokazy fizyczno-chemiczne

Dnia 4 stycznia 2023r. po raz pierwszy zawitała do naszej szkoły grupa Chemical Power z pokazami fizyczno-chemicznymi „Facebook to nie wszystko, zrób coś dla nauki”. Scenariusz zajęć skierowany był do uczniów od przedszkola do ósmej klasy szkoły podstawowej.

Pokaz miał na celu „oderwanie” dzieci od popularnych portalów społecznościowych, które nie zawsze wpływają pozytywnie na rozwój dzieci, a pokazanie im, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria, lecz ciekawa i całkowicie bezpieczna praktyka. Uczniowie zobaczyli kilka ciekawych doświadczeń z fizyki i chemii, np. napięcie powierzchniowe wody, doświadczenie z perhydrolem – reakcja chemiczna, która w czasie 2 wojny światowej używana była do napędu rakiet balistycznych V2 III Rzeszy, samozapłon – w jaki sposób rozpalić ogień?, dwutlenek węgla – jak ugasić ogień używając sody oczyszczonej oraz octu, wybuch wodoru, bańki mydlane, suchy lód – jak powstają napoje gazowane?, fizyka w tańcu – figury rotacyjne z tańca Breakdance, na które działa wiele sił fizycznych i kilka innych doświadczeń. Wszystkie doświadczenia były pokazywane w sposób kontrolowany i bezpieczny. Podczas pokazu cały czas uczniowie aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach co sprawiało im ogromną frajdę i satysfakcję.

Jesteśmy przekonani, że pokaz pozytywnie wpłynął na rozwój dzieci, otworzył im głowy na naukę oraz zmotywował do zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy i przekazywania jej dalej.