Spektakl profilaktyczny

Czy w przestrzeni wirtualnej jest miejsce na przyjaźń albo miłość? Czy w Internecie można znaleźć bratnią duszę lub drugą połówkę? Czy można ufać osobom tam poznanym i czy coś z ich strony nam zagraża? A jak się ma rzeczywistość internetowa do tej realnej? Te kwestie były poruszone w spektaklu profilaktycznym, który czterdziestopięcioosobowa grupa uczniów z Białej miała okazję obejrzeć 5. kwietnia w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.

Sztuka pt. „Serce z Internetu” przeniosła widzów do wirtualnego Avatar Chatu, w którym stali się obserwatorami losów dwóch bratnich dusz. Ich rozmowy przekonywały, iż sympatia, która się między nimi wytworzyła, jest autentyczna. Jednak rzeczywistość okazała się zgoła inna; otóż Julia nie była tak piękna, jak sobie wyobrażał Kamil, zaś Kamil nie był tak miły i urzekający, jak na czacie. I tu rozpoczęły się perypetie bohaterów, które widz śledzi w napięciu, zastanawiając się, czy sprawiedliwość i dobro zwyciężą, czy jednak Julia znajdzie się w sytuacji bez wyjścia i popełni największy błąd...

Świetna gra aktorów z Poznańskiego Teatru Aktora, muzyka, scenografia, kostiumy, aż wreszcie sam scenariusz i dialogi potrafiły porwać publiczność do kreowanego świata. Dodajmy, iż w dialogach czwórki bohaterów wykorzystano fragmenty utworów poetyckich Szymborskiej, Gałczyńskiego, Herberta oraz inspiracje zaczerpnięte z „Małego Księcia”, „Pana Tadeusza”, „Pięknej i Bestii”, „Tego obcego”. Nie jedna osoba opuszczała salę w zachwycie po takiej uczcie teatralnej.

Spektakl pozostawił w widzach nie tylko pozytywne odczucia z obcowania z wysoką kulturą, ale zapewne „pouczył” i uzmysłowił zagrożenia, jakie mogą wypływać ze znajomości internetowych. Był też pretekstem do rozmów podczas drogi powrotnej oraz podczas zajęć na lekcjach – bo Internet też ma dwie strony medalu.