AAC

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC 26 października br. przedstawiciele Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego w Janowie Lubelskim zorganizowali dla uczniów klas IV-VI warsztaty poświęcone alternatywnym i wspomagającym metodom komunikacji (AAC). Naszą szkołę na spotkaniu reprezentowali: Marcin Muliński (kl.IV), Izabela Wieleba i Maja Jargiło (kl. V) oraz Karolina Flis (kl. VI). Prowadzący szkolenie zadbali o zaspokojenie ciekawości uczniów. Na wstępie za pomocą metody burzy mózgów wspólnie z dziećmi przeanalizowali pojęcie komunikacji, sposobów porozumiewania się i barier istniejących w kontaktach międzyludzkich. Następnie stosując ćwiczenia w grupach zwrócili uwagę na utrudnienia pojawiające się w komunikacji a wynikające np. z niepełnosprawności, zaznaczyli konieczność stosowania specjalnych narzędzi komunikacyjnych, tj. alfabet palcowy, Makaton, alfabet Braillea, piktogramy czy aplikacje internetowe. Po rozszyfrowaniu pojęcia AAC dzieci na podsumowanie warsztatów w grupach wykonały plakaty ilustrujące tematykę spotkania.