Szkolne Koło Wolontariatu „NADZIEJA”

Człowiek realizuje się wyłącznie wtedy,

gdy kocha i daje siebie innym”.

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

„Nadzieja”

Wstęp

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły nauczycieli, uczniów i rodziców na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Kształci wrażliwość i troskę o drugiego człowieka. Wolontariat również rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga  w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy.

Postanowienia ogólne

Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz potrzebujących, wykraczające poza więzi rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie.

Wolontariusz -to osoba dobrowolnie i bezinteresownie pomagająca innym. Wolontariuszem może być praktycznie każdy i może pracować wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Szkolne Koło  Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do uczniów, którzy chcą służyć najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby innych, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, oraz wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne.

Szkolne Koło Wolontariatu działa na terenie szkoły pod nadzorem Dyrektora i włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-opiekuńczo–wychowawczą, prowadzoną przez szkołę i związane z nią organizacje samorządowe jak równie pozarządowe.

Opiekę nad Kołem sprawują wyznaczeni przez Dyrektora Szkoły nauczyciele, którzy  czuwają nad tym, aby działalność Koła była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Koła oraz prowadzi pracę formacyjna członków Koła. Opiekun Koła zajmuje się sprawami organizacyjnymi Koła, a także są  łącznikami między uczniami a Dyrektorem Szkoły.

Cele działania

1. Przygotowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

2. Zaangażowanie młodzieży do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym, zapoznanie z ideą wolontariatu.

3. Rozwijanie wśród młodzieży szkolnej postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

4. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

5. Promocja idei wolontariatu w szkole i środowisku lokalnym.

6. Rozeznanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku, np. praca w świetlicy szkolnej i pomoc nauczycielom w organizowaniu zajęć różnego typu.

7. Stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez  organizacje działające na rzecz drugiego człowieka.

8. Współpraca z różnymi instytucjami działającymi na terenie Janowa Lubelskiego.

Obszary działania

Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary:

- środowisko szkolne,

- środowisko lokalne.

Zakłada zaangażowanie młodzieży do działań organizowanych na terenie szkoły i na rzecz szkoły oraz poza terenem placówki.

Sposoby ewaluacji:

• ankieta dla wolontariuszy,
  • sprawozdanie z pracy Szkolnego Wolontariatu,
  • rejestr akcji charytatywnych, instytucji, w których są obecni wolontariusze,
  • zdjęcia z imprez,
  • podziękowania od osób i instytucji,
  • wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

• Izabela Komsa