mgr Marek Sulowski – nauczyciel-bibliotekarz

Biblioteka szkolna w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Drugiej liczy ok. 10, 5 tys. woluminów, udostępnia książki i czasopisma.
Korzystają z niej zarówno uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, jak i nauczyciele, oraz chętni rodzice.
W opiece nad księgozbiorem i w pracach porządkowych pomaga bibliotekarzowi aktyw biblioteczny, w skład którego wchodzą chętni uczniowie z naszych szkół.

Biblioteka czynna

Nr

Godz.

800- 845

Biblioteka 800- 1000

Biblioteka 800- 1100

Biblioteka 800- 1030

Biblioteka 800-1100

855- 940

Biblioteka 1130- 1230

Biblioteka 1130-1230

Biblioteka 1130- 1300

Biblioteka 1235- 1335

Biblioteka – 3 godz.

Biblioteka – 3,5 godz.

Biblioteka – 1 godz.

Biblioteka – 4,5 godz.

Od października ubiegłego roku szkolnego funkcjonuje w bibliotece naszej szkoły program  MOL NET+. Umożliwia on bardzo łatwe wystawianie zbiorów na "zewnątrz" do przeglądania i wypożyczania książek. Katalog internetowy (OPAC) jest udostępniany czytelnikom automatycznie (bez potrzeby instalacji).

Czytelnicy otrzymują:

• Automatyczne przejście pomiędzy kontem w MOL NET+ a kontem ucznia w dzienniku elektronicznym UONET+.
  • Intuicyjne wyszukiwanie zbiorów (z opcją podpowiedzi podczas wpisywania tekstu).
  • Możliwość rezerwacji zasobów biblioteki o każdej porze z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu (komputer, tablet, telefon komórkowy).
  • Podgląd aktualnych zestawień bibliograficznych tworzonych przez bibliotekarza, takich jak nowości czy zestawienia lektur.
  • Możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się między innymi informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych.
  • Dzięki katalogowi internetowemu uczniowie mogą komfortowo wypożyczać zasoby korzystając również z telefonów komórkowych oraz tabletów.

Dane do logowania:

Adres katalogu internetowego dla czytelników (tzw. OPAC): https://m016116.molnet.mol.pl

Następnie wpisujemy swojego maila oraz hasło.

Regulamin czytelni

1.   Z czytelni może korzystać każdy uczeń.

2.   Do czytelni wchodzi się z czystymi rękami.
     Teczki i torby należy zostawić w wyznaczonym miejscu.

3.   Każdy odwiedzający wpisuje się do „księgi odwiedzin”.

4.   W czytelni obowiązuje cisza.

5.   W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki, tj. ze zbiorów czytelni i wypożyczalni.

6.   Z księgozbioru można korzystać tylko na miejscu nie wynosząc go poza czytelnię.

7.   Książek nie wolno niszczyć (robić notatek na marginesach, zaginać kartek, kreślić itp.), a zauważone uszkodzenia zgłaszać bibliotekarzowi.

8.   Wykorzystane książki oddaje się bibliotekarzowi (dyżurnemu z aktywu bibliotecznego).

Regulamin wypożyczalni

1.   Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice.

2.   Jednorazowo można wypożyczyć DWIE książki (w tym tylko JEDNĄ lekturę obowiązkową) na okres DWÓCH tygodni.

3.   Książek nie należy przetrzymywać, gdyż czekają na nie inni. W wyjątkowych sytuacjach można uzyskać przesunięcie terminu zwrotu.

4.   Uczeń przygotowujący się do konkursów, olimpiad ma prawo do wypożyczania większej ilości książek jednorazowo.

5.   Książkę należy szanować jako dobro społeczne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.

6.   W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić (lub zwrócić inną o równej lub większej wartości po uzgodnieniu z bibliotekarzem).

7.   Wypożyczalnia udostępnia swe zbiory od września do maja włącznie każdego roku szkolnego.

8.   Z końcem maja każdego roku szkolnego wszystkie książki wypożyczone w wypożyczalni powinny być zwrócone.