Święto Edukacji Narodowej

W tym roku przypada 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, która organizowała system oświaty w Polsce. W XVIII wieku przeprowadzono reformę szkolnictwa, opartą na świeckim kształceniu nauczycieli (dotychczas to duchowieństwo za nie odpowiadało). Opracowano wówczas programy i podręczniki w duchu oświeceniowym, rozpoczęło się unowocześnianie systemu, a także zaczęto nauczać w języku polskim. Każdego roku święto edukacji jest obchodzone w szkołach jako Dzień Nauczyciela.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Drugiej uroczystą akademię z tej okazji przygotowały: p. Iwona Jarosz i p. Monika Jonak oraz uczniowie klasy piątej i uczennice klasy czwartej. Dzieci przybliżyły historię KEN, a także wyrecytowały życzenia skierowane w stronę nauczycieli. Spotkanie zostało wzbogacone muzycznymi występami młodych artystów: Karoliny Flis, Danieli Grodeckiej, Anny Bańki. Chór szkolny, przygotowany przez p. Marka Sulowskiego, wyśpiewał „bukiet życzeń”.

Uroczystość zgromadziła niecodziennych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Janowa Lubelskiego - Pan Krzysztof Kołtyś, Zastępca Burmistrza - Pan Czesław Krzysztoń, Dyrektor ZOSiP-u - Pani Katarzyna Dzadz, którzy złożyli życzenia zebranym. Z najlepszymi życzeniami przybyli również przedstawiciele Rady Rodziców.

Dyrektor szkoły – Pani Jolanta Nieścior wygłosiła okolicznościowe przemówienie, po czym wręczyła nagrody wyróżnionym pracownikom placówki.

Święto edukacji jest świętem wszystkich, którzy są związani z oświatą. Radosna atmosfera uroczystości udzielała się nie tylko pracownikom szkoły, ale też zgromadzonym wśród widowni dzieciom. Niech żyją nauczyciele! Niech żyją uczniowie! Niech żyje nasza szkoła! Niech żyje nauka!