„Wielkie gorące szybkie puff”

Dnia 15 września uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej obejrzeli w Janowskim Ośrodku Kultury spektakl  „Wielkie gorące szybkie puff” przygotowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM z Katowic. Spektakl starał się wyjaśnić i udzielić odpowiedzi na pytania: W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazd. Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość.  Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej wszechświata” i jakie były tego konsekwencje.  No i co z tym czwartym wymiarem?!

Te trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi przedstawione zostały w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej częściowo w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką.

Jak mówi jeden z bohaterów, kosmiczna rozróba trwa na całego, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form.

Teatralną adaptację książki Bogusia Janiszewskiego warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Inscenizacja otrzymała nominację do nagrody teatralnej Złota Maska 2020 w województwie śląskim w kategorii spektakl dla młodych widzów.

Po spektaklu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z aktorami i zrobienia wspólnego zdjęcia.