Witaj majowa jutrzenko

„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj...” – rozbrzmiewała w szkole radosna świąteczna pieśń wykonana przez chór. Święto 3 maja, upamiętniające uchwalenie konstytucji, to jeden z najważniejszych dni dla Polaków, dla których hasła takie jak wolność, niepodległość, patriotyzm, ojczyzna są najwyższą wartością. Wydarzenia z 1791 roku społeczności szkolnej w Białej przypomnieli uczniowie klasy VI. Słuchacze, udekorowani okolicznościową wstążką, wysłuchali akademii, odśpiewali dumnie Mazurek Dąbrowskiego i Rotę. Szkoła została udekorowana a reprezentacja z Pocztem Sztandarowym na czele uczestniczyła w obchodach święta w Janowie Lubelskim pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Konstytucja 3 maja zostałauchwalona 1791 roku, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła liberum veto. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski to ludzie, którzy dostrzegali niebezpieczeństwo utraty niepodległości i którzy przyczynili się do spisania aktu konstytucji. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o wolny kraj dla Polaków.