200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki

Szkoła w Białej, ciesząca się ponad stuletnią historią, imię słynnego dowódcy Tadeusza Kościuszki nosi od 1920 roku, a więc od 97 lat. Społeczność szkolna zgromadziła się przy portrecie patrona, aby tym spotkaniem, wspomnieniem i chwilą zadumy uczcić bohatera narodowego, bowiem w tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki
Andrzej Tadeusz Bonawentura  Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie. Ostatnie lata swego życia spędził w Solurze w Szwajcarii, gdzie zmarł 15 października 1817 roku. Tadeusz Kościuszko to postać niezwykła. Rzeczpospolita, chyląca się pod koniec XVIII wieku ku upadkowi, zyskała bohatera, którego sława przetrwała do dziś.

W 200. rocznicę śmierci Kościuszki – 14 i 15 października w Lublinie miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające bohatera narodowego, zorganizowane przez komitet powołany przy Muzeum Wsi Lubelskiej. Szkoła w Białej również włączyła się w działania tegoż komitetu. W czerwcu drużyna reprezentująca szkołę – Aleksandra Gąsiorowska, Patrycja Kufera i Aleksandra Dziadosz – rywalizowała w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce, odbywającym się w szkole podstawowej w Kamieniu w powiecie chełmskim. Uczennice przestudiowały życiorys patrona, przeanalizowały dzieła malarskie i literackie oraz daty i fakty historyczne, wyszukały ciekawostki z nim związane. W tym roku szkolnym w PSP w Białej odbędzie się szkolny konkurs dotyczący patrona szkoły, a także koncert utworów muzyczno-poetyckich. Samorząd Uczniowski wyszedł z propozycją, aby w każdej z sal lekcyjnych znalazł się kącik poświęcony patronowi. Każdego roku w marcu organizowany jest Dzień Patrona Szkoły.

fotogaleria