Kwiaty dla Pań

Historia Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej w Stanach Zjednoczonych, podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych. Z czasem święto to straciło swój polityczny wymiar, a stało się pretekstem do celebrowania kobiecości.

Kwiaty dla Pań

Na liście najbardziej popularnych upominków z okazji Dnia Kobiet prym wiodą kwiaty. W Polsce kiedyś były to przede wszystkich goździki i tulipany, wręczane w ramach akcji „Kwiatek dla Ewy”. We Włoszech Panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Takie bukieciki otrzymują również kobiety w Rumunii.

Dzień Kobiet na świecie

W Portugalii i Rumunii 8 marca kobiety spotykają się wieczorem i świętują we własnym gronie. Organizowane są przyjęcia i spotkania, na które wstęp mają tylko panie. W Chinach w ramach prezentu pracowniczki otrzymują pół dnia wolnego. W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzony jest dwukrotnie – 8 marca i 20 października. Nieco inaczej wyglądają obchody w Wielkiej Brytanii. Tego dnia organizowane są wystawy i wykłady, których tematem jest rola kobiet w społeczeństwie, kulturze i nauce.

Również w naszej szkole dzień 8 marca jest uroczyście obchodzony. Uczniowie, pod kierunkiem p. P. Gąbki i p. M. Sulowskiego przygotowali apel poświęcony naszym Paniom. W przepięknych strojach uczniowie wykonali taniec, zagrali na różnych instrumentach i zaśpiewali piosenkę. Krótkie inscenizacje w otoczeniu  pięknych kwiatów przedstawili szóstoklasiści. Czar i powab kobiety popłynął z piosenek Marka Grechuty. Na koniec wszyscy chłopcy odśpiewali dla naszych Pań uroczyste „100 lat”.