Godziny pracy pedagoga szkolnego - Ewa Chmiel

Sprawdź, jak dostać się do liceum, technikum albo szkoły branżowej

6 rzeczy, które warto wiedzieć o zasadach naboru

Bezpiecznie Tu i Tam   Bezpieczne korzystanie z Internetu   Bezpiecznie w sieci

Jak poradzić sobie ze stresem?

Radzenie sobie ze stresem to bardzo szerokie zagadnienie, ale można udzielić kilka podstawowych wskazówek:

·        uwierz w siebie – pamiętaj, że to czy źle lub dobrze myślisz o sobie zależy w dużej mierze od tego czego o sobie nauczyłeś się w życiu, i że w znacznym stopniu możesz wzmocnić wiarę w siebie. Daj więc sobie szansę i naucz się pozytywnych rzeczy o sobie,

·       traktuj trudności jak wyzwania – niemal niezależnie od tego jakie trudności nas spotykają, zawsze możemy się dzięki nim czegoś nauczyć i znajdować w tym energię, nie bez powodu mówi się „co cię nie zabije to cię wzmocni”,

·         naucz się odprężać – tak samo jak organizm potrafi przystąpić do mobilizacji w postaci reakcji stresowej, może też się skutecznie odprężyć,

·         bądź aktywny – aktywność fizyczna to jeden z prostych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem,

·      poznaj i szanuj swoje uczucia – doświadczane emocje to ważne wskazówki od naszego ciała i umysłu. Staraj się ich słuchać i traktuj jak sprzymierzeńców,

·        skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą o tym co trudne potrafi nieraz radykalnie zmienić postrzeganie trudności.

Jak więc wygrać ze stresem? Warto wypróbować któryś z przedstawionych sposobów.

1.      Ruszaj się!

Wielogodzinne przesiadywanie w domu nad książkami męczy nasz wzrok i organizm, do tego powoduje rozdrażnienie, zmęczenie i napady depresji. Dlatego codziennie warto znaleźć chwilę na rozruszanie się, zakoduj więc w swoim codziennym planie, godzinę dziennie na ćwiczenia. Możesz znaleźć również w internecie wiele ciekawych ćwiczeń relaksujących i poprawiających samopoczucie.

2.      Jedz zdrowo

W sytuacjach stresowych pij dużo wody mineralnej, jedz owoce, warzywa i produkty bogate w błonnik, białko, kwas foliowy, żelazo, cynk i witaminy. Staraj unikać się kawy i napojów energetycznych, łatwo się od nich uzależnić co skutkuje: rozdrażnieniem, migreną i uczuciem zmęczenia. Pozbywamy się również cennych witamin i minerałów. W walce ze stresem może  pomóc codzienny kawałek gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao.

3.      Uśmiechaj się

Jak najczęściej, o każdej porze i do wszystkich. To najlepsza super moc jaką ma każdy
w walce ze stresem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie jednocześnie śmiać się
i odczuwać stres. Nawet sztuczny i wymuszony uśmiech potrafi znacznie polepszyć samopoczucie.

4.      Nie zaszywaj się

Nie ważne czy jesteś nawet „superintrowertykiem“, brak kontaktu z innymi ludźmi nie pomoże w rozładowaniu stresu. Warto porozmawiać ze znajomymi nawet o największych głupotach świata. Pomoże Ci to oderwać myśli od stresujących sytuacji.

5.      Rób plan dnia

Kiedy masz dużo na głowie i nie wiesz od czego masz zacząć najpierw, zacznij od wykonania dokładnego planu zajęć na każdy dzień. Pomoże Ci to posegregować obowiązki i zaplanować czas potrzebny na ich wykonanie. Pamiętaj by w Twoim planie nie zabrakło czasu na hobby, wysiłek fizyczny oraz rozmowy z przyjaciółmi. I pamiętaj by nigdy nie robić kilku rzeczy na raz, bo nie skończysz wówczas ani jednej z nich.

6.      Popatrz na to z innej strony

Pamiętaj, że kolejny sprawdzian czy nawet tak ważna sprawa jak egzamin to jeszcze nie koniec świata. Pomyśl, ile osób przed tobą już ją zdało i dlaczego Ty miałbyś sobie nie poradzić.

Myśl pozytywnie i pozbądź się stresu, a wszystko będzie dobrze :)

Pedagog szkolny

Pedagog szkolny organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji o prawach dziecka.

Pedagog szkolny realizuje zadania we współpracy z:

- rodzicami, prawnymi opiekunami dziecka,

- nauczycielami i innymi pracownikami szkoły,

- podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży (Policja, Sąd Rejonowy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i in.),

- innymi szkołami i placówkami.

Uczniowie mogą się zgłaszać do pedagoga:

gdy nie radzą sobie z programem nauczania;

gdy ktoś naruszy ich prawa;

gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc;

gdy potrzebują pomocy i rady;

gdy chcą porozmawiać z kimś życzliwym;

gdy chcą poradzić się, wybierając przyszły zawód, szkołę ponadgimnazjalną.

Rodzice uczniów mogą oczekiwać pomocy w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej ich dziecka, a mianowicie:

trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne dziecka – możliwość rozpoznania przyczyn kłopotów w nauce, poprzez kontakt z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, diagnozującą przyczyny niepowodzeń szkolnych, deficyty rozwojowe dzieci;

problemy z zachowaniem dziecka (zmiany zachowania dziecka, problemy dziecka z rówieśnikami);

uzyskania informacji o dalszej ścieżce edukacyjno – zawodowej dla swojego dziecka.

Nauczyciele mogą oczekiwać:

pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów;

analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej;

wspierania w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego i profilaktycznego;

wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Białej Drugiej funkcję pedagoga szkolnego pełni mgr Ewa Chmiel.