Spotkaliśmy się na „Narodowym Czytaniu”

Kolejny rok z rzędu Para Prezydencka zachęcała nas do wzięcia udziału w akcji „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna edycja była już ósmą odsłoną działań popularyzujących najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.

Tym razem motywem przewodnim czytanych utworów były ich wartości patriotyczne oraz uniwersalne zasady moralne i społeczne, aktualne w każdej epoce. Liczba ośmiu lektur nawiązywała do ósmej edycji akcji, która z roku na rok przyciąga większą rzeszę uczestników. Zwięzły i barwny styl nowel, połączony ze wzruszającymi treściami, stanowił fundament wybitnych dzieł i zachęcał do sięgnięcia po nie w przyszłości.

Prezydent wraz z Żoną wybrali dla nas: Dobrą panią Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orkę – Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawę Henryka Rzewuskiego.

Udział w akcji w naszej szkole wzięli: Zastępca Burmistrza Janowa Lubelskiego Czesław Krzysztoń, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Jarosz, Dyrektor szkoły Jolanta Nieścior, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Na widowni zasiedli uczniowie klas I-VIII przysłuchując się utworom – również tym, które wchodzą w skład kanonu lektur.

Podsumowaniem tegorocznej akcji może być zaproszenie na rok przyszły – spotkajmy się kolejny raz na „Narodowym Czytaniu 2020”.