e-sport to też sport

Gry komputerowe – zazwyczaj zmora rodziców, a pożądana przez dzieci rozrywka – doczekały się niechlubnej opinii. Mimo wielu kontrowersji dotyczących chociażby tematyki gier, czasu poświęcanego na to hobby, trzeba przyznać, iż z drugiej strony mogą kształtować u graczy pozytywne czy też korzystne cechy, takie jak: działanie zespołowe, szybkość podejmowania decyzji, przewidywanie oraz myślenie przestrzenne, umiejętności matematyczne, umiejętność dowodzenia i radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych, rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Odpowiednio dobrana gra może doskonalić umiejętności językowe i przedmiotowe. Wymaga aktywnego uczestnictwa, toteż gracz łatwiej zapamiętuje wiadomości w porównaniu do biernego przyjmowania wiedzy. A wiec gry komputerowe mają niewątpliwie zarówno charakter rozrywkowy i edukacyjny.

Zespół Szkół Technicznych zorganizował Turniej Gier Komputerowych dla gimnazjalistów, w którym wzięła udział drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej. Grupę graczy stworzyli uczniowie II gimnazjum i siódmoklasiści: Kuba Jargiło, Paweł Myszak, Jakub Nieścior, Dawid Biały, Norbert Łukasiewicz.

Zawodnicy grali w Counter-Strike'a, opierającego się na walce antyterrorystów z terrorystami. Gra została stworzona z myślą o grze w sieci, a wraz ze wzrostem popularności zostały opublikowane dodatki imitujące graczy, umożliwiające grę w CS-a bez udziału żywych przeciwników. Counter-Strike zyskał ogromną popularność i stał się platformą turniejową na imprezach e-sportowych. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o graczach zawodowych, doskonalących się w tego typu profesji i zarabiających naprawdę duże pieniądze na profesjonalnych turniejach.

Nasza drużyna co prawda nie zwyciężyła, ale „dotknęła” e-sportu, którym interesuje się w czasie wolnym i który zajmuje istotne miejsce w realnym świecie. Biorąc pod uwagę rozwój technologii komputerowej dziedzina ta w dalszym ciągu będzie się rozwijać. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a zwycięzcom turnieju gratulujemy.

fotogaleria